előző fel következő

Differenciálegyenletek a fizikában II.

Bene Gyula
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Elméleti Fizikai Tanszék
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A

6. Előadás


Green-függvények (folytatás)

Az $$y''+f(x)y'+(q(x)+\lambda p(x))y=\psi(x)$$ inhomogén egyenlet adott peremfeltételekhez tartozó megoldását keressük.
A $G(x,\xi)$ Green-függvényt az a tulajdonsága definiálja, hogy az inhomogén egyenlet adott homogén peremfeltételekhez tartozó megoldása $$y=\int_a^b G(x,\xi) \psi(\xi)d\xi$$ alakban írható fel tetszőleges $\psi(x)$ inhomogén rész esetén. Megköveteljük továbbá, hogy $$\lim_{\xi \rightarrow x-0} G(x,\xi)=\lim_{\xi \rightarrow x+0} G(x,\xi)$$ és $$\lim_{\xi \rightarrow x-0} \frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x}-\lim_{\xi \rightarrow x+0} \frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x}=1\;.$$ Ekkor ugyanis $$y'=\frac{d}{dx}\left(\int_a^x G(x,\xi)\psi(\xi)d\xi +\int_x^b G(x,\xi)\psi(\xi)d\xi \right)=\underbrace{G(x,x-0)\psi(x)-G(x,x+0)\psi(x)}_{=0}+\int_a^x \frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x}\psi(\xi)d\xi +\int_x^b \frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x}\psi(\xi)d\xi$$ és $$y''=\underbrace{\frac{\partial G(x,x-0)}{\partial x}\psi(x)-\frac{\partial G(x,x+0)}{\partial x}\psi(x)}_{=\psi(x)}+\int_a^x \frac{\partial^2 G(x,\xi)}{\partial x^2}\psi(\xi)d\xi +\int_x^b \frac{\partial^2 G(x,\xi)}{\partial x^2}\psi(\xi)d\xi$$ Ezeket az egyenletbe téve kapjuk: $$\int_a^x \left[\frac{\partial^2 G(x,\xi)}{\partial x^2}+f(x)\frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x} +(q(x)+\lambda p(x))G(x,\xi)\right]\psi(\xi)d\xi +\int_x^b \left[\frac{\partial^2 G(x,\xi)}{\partial x^2}+f(x)\frac{\partial G(x,\xi)}{\partial x} +(q(x)+\lambda p(x))G(x,\xi)\right] \psi(\xi)d\xi=0$$ Ha tehát $G(x,\xi)$ rögzített $\xi$-re mind $a< \xi< x$, mind $x< \xi< b$ esetén kielégíti az egyenlet homogén részét, akkor $\int_a^b G(x,\xi) \psi(\xi)d\xi$ csakugyan megoldása az inhomogén egyenletnek.
Ha $y_1(x)$ és $y_2(x)$ a homogén egyenlet alaprendszerét alkotják, akkor $$G(x,\xi)=\left\{\begin{array}{ll}c_1(\xi)y_1(x)+k_1(\xi)y_2(x)&\text{ha}\quad a< \xi < x\\ c_2(\xi)y_1(x)+k_2(\xi)y_2(x)&\text{ha}\quad x < \xi < b \end{array}\right. $$ Az $c_1(\xi)$, $c_2(\xi)$, $k_1(\xi)$, $k_2(\xi)$ együtthatókat a $G(x,\xi)$-re kirótt két feltétel és a két peremfeltétel határozza meg. A $G(x,\xi)$-re kirótt két feltételből: $$c_1(\xi)y_1(\xi)+k_1(\xi)y_2(\xi)=c_2(\xi)y_1(\xi)+k_2(\xi)y_2(\xi)$$ és $$\left[c_1(\xi)y_1'(\xi)+k_1(\xi)y_2'(\xi)\right]-\left[c_2(\xi)y_1'(\xi)+k_2(\xi)y_2'(\xi)\right]=1$$ azaz $$\left(\begin{array}{ll}y_1(\xi)& y_2(\xi)\\ y_1'(\xi)& y_2'(\xi)\end{array}\right)\left(\begin{array}{l}c_1(\xi)-c_2(\xi)\\k_1(\xi)-k_2(\xi)\end{array}\right)=\left(\begin{array}{l}0 \\ 1\end{array}\right)$$ A megoldhatóság feltétele, hogy az $y_1y_2'-y_2y_1'$ Wronsky-determináns ne tűnjön el. Ez viszont az alaprendszer definíciója értelmében teljesül. A megoldás $$c_1-c_2=\frac{-y_2}{y_1y_2'-y_2y_1'}$$ $$k_1-k_2=\frac{y_1}{y_1y_2'-y_2y_1'}$$ Megjegyzés:
A sajátértékegyenletben alkalmas transzformációval $P(x)\equiv 1$ választható. Ui. osszuk el az egyenletet $P(x)$-szel és vezessük be az $u=\int P(x)dx$ új független változót ($du=P(x)dx$): $$\frac{d}{du}\left[r(x)P(x) \frac{dy}{du}\right]+\left[\frac{Q(x)}{P(x)}+\lambda\right] y= 0$$


előző fel következő